گروه : تیتر دو , سلامت

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از همشهری آنلاین، براساس نامه‌ای که پیکانپور، مدیرکل امور داروی سازمان غذا و دارو به یکی از شرکت‌های واردکننده سوسپانسیون خوراکی آنتی‌بیوتیک نوشته، داروی کوآموکسی‌کلاو با برند MAGAMOX CV-DUO با شماره سری ساخت MFH۰۵۵۵ که به‌ صورت فوریتی وارد کشور شده، از لحاظ آزمون تعیین ماده مؤثره، غیر قابل قبول بوده است.

در پی بررسی‌های آزمایشگاه مرجع کنترل غذا و داروی سازمان غذا و دارو، این سازمان دستور ریکال (جمع‌آوری دارو از سطح عرضه) سوسپانسیون خوراکی کوآموکسی‌کلاو با برند و شماره سری ساخت یادشده را صادر کرده است.

دکتر بهمن صبور، نایب‌رئیس انجمن داروسازان تهران با تأیید این خبر اظهار کرد: ریکال (جمع‌آوری) داروهای آموکسی‌کلاو یادشده، شامل یک بچ (دسته) از این محصول است که علت آن، کمتر بودن جزئی میزان ماده موثره از دامنه مجاز بود.

وی در پاسخ به این سؤال که “در صورتی که این داروها به دست مصرف‌کنندگان رسیده باشد، خطری برای بیماران مصرف‌کننده این داروها وجود دارد؟” گفت: خیر؛ ممکن است میزان ماده مؤثره موجود در این بچ دارو، کافی نبوده باشد یا نتایج تست‌ها منطبق بر استانداردهای در نظر گرفته‌شده نباشد. مردم نگران نباشند چرا که ریکال داروها امری روتین است.

پیکانپور گفت: ریکال بخشی از انواع داروها در سراسر دنیا امری مرسوم و در جهت حفظ سلامت بیماران است که سازمان غذا و دارو در این حوزه ‌ مسامحه نداشته و بر حفظ اصول کیفی محصولات تاکید دارد.

پیش از این مشاور رئیس سازمان غذا و دارو گفته بود: ورود دارو به کشور طی فرآیند مشخصی و زیر نظر سازمان غذا و دارو انجام می‌شود. داروها یا به‌صورت ثبتی و از طریق شرکت‌هایی که نماینده رسمی در کشور هستند، وارد می‌شوند، یا واردات دارو به‌صورت فوریتی و در مواقعی که دارویی دچار کمبود شده است و نیاز داریم که دارو سریع‌تر وارد بازار شود، انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: از ۶ آنتی بیوتیک وارداتی، فقط یک آنتی بیوتیک و از بین پنج بچ (کد شناسایی) از این آنتی‌بیوتیک یک بچ (کد شناسایی) و به لحاظ تعدادی ۲ درصد از داروی یادشده جمع آوری شد که علت آن کمتر بودن جزئی میزان ماده موثر از دامنه مجاز بود.

دکتر حیدر محمدی گفته بود: واردات دارو از هر دو طریق با مجوز سازمان غذا و دارو انجام می‌شود. وقتی دارویی از هر کدام از این مسیرها وارد کشور می‌شود، ‌نمونه‌برداری از آن‌ها انجام می‌شود و آزمایش‌های کیفی نیز انجام می‌شود تا از سلامت و ایمنی محصول مطمئن شویم و در صورتی که سلامت و ایمنی داروی وارداتی از سوی سازمان غذا و دارو تأیید شود، دارو وارد بازار می‌شود.”

حالا مشخص نیست داروهای ریکال‌شده در چه وضعیتی از نظر توزیع و مصرف قرار دارند و در صورت مصرف، تأثیرات منفی بر مصرف‌کنندگان داشته‌اند یا خیر.

اشتباه محاسباتی وزارت بهداشت در واردات آنتی‌بیوتیک هندی

چند روز پیش نیز نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، در ارتباط با واردات شربت های آنتی بیوتیک از کشور هند، نکاتی را متذکر شد.

سیدعلی فاطمی گفت: متأسفانه آنچه تحت عنوان شربت‌های آنتی بیوتیک هندی وارد کشور شده، همگی در حجم ۳۰ سی سی هستند. در حالی که به شربت‌های ۷۰ و ۱۰۰ سی سی نیز نیاز داریم.

وی افزود: شربت‌های ۳۰ سی سی باعث می‌شود برای یک کودک ۳ شیشه شربت بدهیم تا روند درمان او تکمیل شود.

فاطمی با عنوان این مطلب که برای کودکان زیر ۳ سال از دوز پایین داروها و کودکان بالای ۶ سال از دوزهای بالا استفاده می‌شود، ادامه داد: اغلب شربت‌های آنتی بیوتیک که در داخل تولید می‌شود، در حجم ۱۰۰ سی سی هستند که باعث هدررفت منابع می‌شود.

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران افزود: شرکت‌های دارویی در خارج از کشور، با حساب و کتاب دارو تولید می‌کنند که باعث اتلاف سرمایه و هزینه‌ها نشود.

به گفته فاطمی، در ایران حدود ۷ یا ۸ نوع شربت آنتی بیوتیک تولید می‌شود که عموماً در حجم ۱۰۰ سی سی هستند.

وی افزود: تجویز داروهای آنتی بیوتیک با توجه به نوع و شدت عفونت‌ها صورت می‌گیرد. همچنین، میزان مصرف این داروها با توجه به سن افراد، متفاوت و متغییر است.

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، ابراز امیدواری کرد در واردات محموله‌های بعدی آنتی بیوتیک ها به این موضوع توجه شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت