February 25, 2021

کرونا ویروس

اخبار

تصادفی

عدم رفع مشکلات زیست‌محیطی «کارخانه سیمان دیلمان» تعطیلی آن را به‌دنبال دارد

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از تسنیم، رسول فرخی میکال اظهار داشت: کارخانه سیمان دیلمان بدون مطالعه دقیق و در نظر گرفتن آمایش سرزمینی ساخته شد و آلودگی‌های زیست محیطی بسیاری را برای مردم آن منطقه به وجود آورده است.

 رئیس مجمع نمایندگان گیلان با بیان اینکه مسئولیت اجتماعی کارخانه سیمان دیلمان حذف آلودگی است گفت: هر صنعتی که در مکانی ایجاد می‌شود دارای مسئولیت اجتماعی در قبال مردم آن منطقه بوده و این مسئولیت اجتماعی زمانی محقق می‌شود که صاحبان آن صنعت با مردم منطقه تعامل داشته و وظیفه اجتماعی خود را در آن حوزه انجام دهند.

 فرخی میکال افزود: در این راستا به صاحبان این صنعت پیشنهاد داده شد که برای رفع این مشکلات از پیشرفته‌ترین فیلترها برای زدودن مواد آلاینده استفاده کرده و همچنین با ایجاد کمربند سبز و کاشت درخت در جاده‌های مسیر دیلمان در راستای کاهش آلودگی به وجود آمده اقدام کنند.

 نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس گفت: این درختان پس از گذشت چند سال ضمن حفظ کارخانه سیمان دیلمان به‌عنوان یک صنعت زیرساختی، منطقه سبزی را ایجاد کرده و باعث حذف آلودگی و کم شدن مشکلات مردم آن منطقه می‌شوند.

فرخی میکال ابراز داشت: یکی از اهداف و چشم‌اندازهای کارخانه سیمان دیلمان ایجاد راه دسترسی مستقل و احداث راه از دیلمان به سمت قزوین بود که متأسفانه تاکنون هیچ اقدامی در این راستا صورت نگرفته و این کارخانه همچنان از راه روستایی سیاهکل به دیلمان استفاده می‌کند.

 وی گفت: جاده سیاهکل-دیلمان یک جاده روستایی و متعلق به مردم این منطقه بوده و به عنوان یک منطقه گردشگری مطرح بود اما اکنون ۸۵ درصد این جاده متحمل بار کارخانه سیمان بوده و این کارخانه باید ضمن احداث راه دسترسی مستقل با مشارکت با دولت  نسبت به ترمیم و آسفالت جاده روستایی اقدام کند.

فرخی میکال افزود: با توجه به اینکه کارخانه سیمان دیلمان یکی از هلدینگ‌های شرکت اقماری بنیاد مستضعفان است در این راستا در جلساتی که با رئیس بنیاد مستضعفان آقای فتاح انجام شد موضوعات مذکور مطرح شده و ایشان از پیشنهادات ارائه شده در جهت حذف آلودگی کارخانه سیمان دیلمان استقبال خوبی کردند.

 وی گفت: یکی از پیشنهادات بنده این بود که ۲ درصد سود کارخانه و هر سال ۳۰ هزار تن سیمان جهت کارهای عمرانی به مردم منطقه اختصاص پیدا کند تا از این طریق هم تعاونی توسعه‌ی بخش ایجاد شود و هم کمکی در جهت اشتغال پایدار مردم آن منطقه باشد که ایشان در جلسه به شکل شفاهی با اختصاص میزان سود بیشتری به مردم آن منطقه موافقت کردند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: لازم به ذکر است هر صنعتی که ایجاد می‌شود نشانی را برای خود برمی‌گزیند اما نشان کارخانه سیمان دیلمان چیزی جز آلودگی ترک خوردگی منازل روستای و صلب آرامش و ایجاد مشکل برای مردم آن منطقه نبوده است.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس عنوان داشت: در این راستا با پیگیری‌های انجام شده رئیس بنیاد مستضعفان دستورات لازم را به دستگاه‌های ذی ربط ابلاغ کردند و این امر توسط آقای اتابک معاون اقتصادی بنیاد مستضعفان مورد بررسی قرار گرفت.

 فرخی میکال افزود: آقای اتابک در بررسی‌ها به بکارگیری نیروهای بومی در کارخانه سیمان و ایجاد توسعه در منطقه دیلمان اشاره کردند کما اینکه این منظر، نگاه سود محوری بوده و لذا نیروهای بومی آن منطقه نیز وظایف کوچکی در این کارخانه سیمان دارند.

وی تصریح کرد: تمام تلاش ما بر این است که این مشکل در تعامل ۲ طرفه با کارخانه سیمان حل شود اما با توجه به مشکلات عدیده‌ای که این کارخانه برای مردم منطقه به وجود آورده چنانچه پیشنهادات ارائه شده توسط مسئولان این امر اجرایی نشود قطعاً این کارخانه با تعطیلی مواجه می‌شود.

 نماینده معین آستانه‌اشرفیه در مجلس تصریح کرد: طرح تصفیه فاضلاب آستانه‌اشرفیه در سال ۷۲ آغاز شده و پس از گذشت ۲۷ سال تنها ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که در این زمینه پیگیری‌های لازم انجام شده است.

 رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بنده علت این موضوع را در قالب طرح سوال در مجلس از وزیر مربوطه جویا شدم و قرار بر این شد تا این پروژه تخصیص اعتبار بیشتری داشته باشد.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم، ساخت کارخانه سیمان دیلمان با در روستای گولک واقع در ۱۰ کیلومتری شهر دیلمان از سال ۸۴ آغاز شد و در سال ۹۲ به بهره‌برداری رسید؛ بسیاری از افراد ساخت این کارخانه را ظلم تاریخی در حق مردم دیلمان می‌دانند.

با وجود اینکه احداث کارخانه سیمان به‌عنوان یک صنعت زیرساختی نیازی مبرم بوده و نیز ظرفیت ایجاد اشتغال در منطقه دیلمان را ایجاد کرده اما در مقابل مشکلات بسیاری را برای مردم آن منطقه به‌ویژه روستا گولک رقم زده است.

 از جمله مشکلات عمده‌ای که این کارخانه ایجاد کرده تخریب جاده گردشگری سیاهکل- دیلمان بوده و لازم به ذکر است که این جاده مواصلاتی یک جاده روستایی و گردشگری بوده و به هیچ عنوان ظرفیت تردد ماشین‌های سنگین حمل سیمان را ندارد.

 از دیگر مشکلات ایجادشده توسط این کارخانه ایجاد گرد و غار و آسیب به باغات و محصولات کشاورزی مردم روستای گولک است که به نحوی رونق کشاورزی به‌عنوان شغل اول مردم روستا را تحت تاثیر قرار داده کما اینکه برخی از مسئولان در توجیه ساخت این کارخانه به مزیت ایجاد اشتغال در منطقه اشاره می‌کنند.

 همچنین احداث کارخانه سیمان دیلمان در میان یک منطقه بکر روستایی علاوه بر ایجاد آلودگی‌های زیست محیطی و تخریب راه‌های گردشگری این روستا به سبب تولید گازهای مضر نظیر اکسید گوگرد و اکسید نیتروژن بیماری‌های  تنفسی و بعضاً تنگی نفس را برای مردم آن منطقه به همراه داشته است.

 سیمان به‌عنوان یکی از زیرساخت‌های عرصه عمران نقش مهمی را در توسعه صنعتی و ایجاد اشتغال پایدار دارد اما شرط اصلی تحقق این امر با توجه به آلاینده بودن این صنعت تعامل آن با عرصه گردشگری و محیط زیست است.

  امیدواریم کارخانه سیمان دیلمان نیز با اجرای راهکارهای ارائه شده در صدد رفع مشکلات زیست محیطی ایجاد شده و جلب رضایت مردم آن منطقه برآید و با تعامل با بوجود آمده بتواند اشتغال پایداری را برای مردم منطقه رقم بزند.

مطالعات اولیه برای پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب شهر آستانه‌اشرفیه در سال ۷۲ شکل گرفت و پس از گذشت ۱۰ سال و در سال ۸۲ این پروژه با دریافت اعتبارات به مرحله اجرا درآمد.

پروژه ساخت تصفیه‌خانه فاضلاب آستانه‌اشرفیه اکنون با گذشتن ۲۷ سال ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تخصیص اعتبار و ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که با توجه به مبلغ اعتبارات در طول این ۲۷ سال این درصد از پیشرفت فیزیکی پروژه مذکور چندان دور از انتظار نیست.

 خوشبختانه امسال با پیگیری‌های انجام شده مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای تکمیل این پروژه اختصاص داده شده و امیدواریم که این تصفیه‌خانه در موعد مقرر و تا سال ۱۴۰۲ به بهره‌برداری برسد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جذاب ترین خبرها

ورزشی