گروه : تیتر یک , سلامت

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از خبر راست، در روزهای اخیر مطالبی در رسانه‌های مختلف و بخصوص رسانه‌های فارسی زبان مستقر در خارج از کشور پیرامون نامه مدیر امور پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان در خصوص دستورالعمل اجرای موازین مرتبط با کنترل عفونت در مراکز درمانی منتشر شده است.

در این خصوص اما شبهاتی مطرح شده که در نگاه اول موضوع امر به معروف در فضای اداری را مطرح میکند، این در حالی است که با بررسی دقیق موضوع عنوان شده می‌توان متوجه شده که این دستورالعمل بر پایه مجموعه راهنماهای کشوری پیشگیری و کنترل عفونت در مراکز ارائه خدمات سلامت و اصول مراقبت از بیماران و کارکنان ارائه دهنده خدمات سلامت بوده که در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور قرار می‌گیرد.

از سوی دیگر این موضوع تنها به بخشی از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی، یعنی بخش مربوط به حوزه مراقتبی و درمانی بخش‌های ارائه خدمات سلامت ابلاغ شده و اگر مباحث مطرح شده در رسانه‌ها صحیح بود می‌بایست به کل کارکنان دانشگاه علوم پزشکی گیلان ابلاغ می‌شد.

نکته دیگر اینکه اساساً این نوع آموزش‌ای مراقبتی در کنترل عفونت در دروس گروه‌های دانشجویی حرفه‌های پزشکی، پرستاری و پیراپزشکی قرار دارد و اصولاً اندازه ۰.۶ اینچ برای ناخن در چنین مواردی بر پایه یک اندازه‌گیری جهانی بوده و تنها مختص به مراکز درمانی در ایران نیست.

گفتنیست حفظ بهداشت فردی در کنترل عفونت یکی از نکات بسیار مهم در حفاظت از جان بیمار و پرستاران و کارکنان حوزه مراقبتی و درمانی است. زیرا مواردی مانند داشتن ناخن بلندتر از استاندارهای جهانی، داشتن لاک به عنوان یک ماده شیمیایی که بر روی ناخن‌ها آورده می‌شود، استفاده از زیورآلایت به عنوان اجسام خارجی و یا ناخن مصنوعی می‌تواند منتقل کننده آلودگی از یا به بیماران باشد.

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت