March 5, 2021

کرونا ویروس

اخبار

تصادفی

مدیرعامل اسبق استقلال: حمایت از علی کریمی منطقی نیست!/ فوتبال بازیچه نیست هرکسی را رییسش کنید

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از مشرق، با نهایی شدن اسامی کاندیداهای احراز سمت ریاست فدراسیون فوتبال مشخص شد ۴ کاندیدا بخت و اقبال جلوس بر صندلی ریاست مهمترین فدراسیون ورزشی کشورمان را دارا هستند؛ مصطفی آجورلو، شهاب‌الدین عزیزی‌ خادم، علی کریمی و کیومرث هاشمی.

امیررضا واعظ آشتیانی، قائم مقام اسبق سازمان تربیت بدنی، رییس اسبق فدراسیون دوچرخه سواری و مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال در گفت و گو با مشرق، درباره این افراد و شاخصه هایی که باید برای ریاست فدراسیون درنظر گرفته شود حرف زد و از نقش مهم دولت در چنین انتخابات سرنوشت سازی گفت.

متن صحبت‌های وی در ادامه می آید:

*از فقر مدیریتی زجر می کشیم!

این انتخابات را می توان از زوایای مختلفی مورد بررسی و تحلیل قرار داد. البته نه ادعای فوتبالی بودن دارم و نه ورزشکار بوده ام و اصراری هم ندارم که اثبات کنم چنین خصایصی دارم ولی وقتی وقایع ماجرا را در کنار هم تحلیل می کنم به این نتیجه می رسم که چقدر در بحث مدیریت در فوتبال فقیر هستیم که کارمان به جایی رسیده که افراد نهایی شده در ذهن مخاطبان فوتبال برای ریاست هرگز شاخصه های لازم را ندارند.

*کاندیداها؛ جاه طلب یا بی اثر!

با نگاهی به اسامی به سادگی می توان دریافت که برخی با اتکا به جاه طلبی هایشان در این جمع قرار گرفته اند و هیچ سابقه اجرایی ندارند و بخشی دیگر هم که احیانا دارای سابقه مدیریتی هستند سوابق شان به شیوه “شاه سلطان حسینی” بوده و هیچ اثربخشی نداشتند و در دوران مدیریت شان هم تنها جایی را اشغال کرده بودند که هیچ اثربخشی نداشتند.

*چرا سراغ کاربلدها نمی روید؟

گلایه دیگری که می توان داشت این است که همچنان عده ای به حق از آن ایراد می گیرند و آن چیزی نیست غیر از اینکه چرا سراغ افراد فوتبالی دارای تحصیلات و سوابق مدیریتی با سابقه پوشیدن پیراهن تیم ملی نرفتید؟ افرادی سرشناس که همه آنها را قبول دارند.

*به این کاندیداها انتقاد دارم!

بنده شخصا در این مدت با افرادی که در این زمینه دستی بر آتش داشتند هم تماس های تلفنی داشتم و سئوال کردم که چرا برای ترغیب این قبیل افرادی که سرشان به تن شان می ارزد نمی روید؟ افراد معتمد و تحصیلکرده که مشکل بازنشستگی هم ندارند. به همین دلیل است که معتقدم این انتقاد به اهالی فوتبال وارد است که چشم شان را روی نفرات به در بخور بستند!

*حمایت از علی کریمی منطقی نیست!

از اهالی فوتبال انتقاد دارم که چرا از علی کریمی حمایت می کنند؟ شما که می دانید او نمی تواند در ریاست فدراسیون موفق باشد. ریاست بر فدراسیون شاخصه هایی را می طلبد که علی کریمی کدامیک را داراست؟ پس این حمایت منصفانه و منطقی نیست.

*پس فدراسیون را شورایی اداره کنید!

در این مدت خیلی از اهالی فوتبال در حمایت از علی کریمی گفته اند اگر او رییس شود به او مشاوره می دهند و در کارها به او مشورت می دهند. پس یکباره فدراسیون را شورایی اداره کنید و اسم رییس را بردارید. این رفتار از سوی این افراد باعث می شود تا فردا حق انتقاد را هم از خودشان بگیرند و نتوانند از انتخابی که خودشان حمایتش می کردند انتقاد کنند.

*دولت ما کجاست؟

نکته بعدی این است که آیا دولت حق مهندسی و دخالت در چنین امر مهمی را دارد یا نه؟ اتفاقا من می خواهم بگویم برخلاف آنهایی که شعار می دهند در اروپا یا کشورهای عربی دولت دخالتی در امور فدراسیون مهمی مانند فوتبال ندارد سخت در اشتباه هستند! آیا اروپایی ها که مدعی دموکراسی فیفا برای فوتبال هستند اجازه می دهند هر فردی ریاست فدراسیون فوتبال شان را در دست بگیرد؟ قطعا خیر! چرا می خواهید این قانون فقط در ایران اجرا شود در حالی که در اروپا و کشورهای عربی بدون اینکه شائبه ای ایجاد شود دولت با مهندسی دقیق فردی را در رأس فدارسیونی به این مهمی قرار می دهد که هدفدار، برنامه دار باشد و در امور سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی خبره باشد.

*دولت مانع از باندبازی در فوتبال شود!

نباید از واژه مهندسی تعبیر غلط کرد. بلکه مهندسی انتخابات از سوی دولت باید به این شکل باشد که مبادا گروهی که دنبال منافع سیاسی و شخصی هستند در رأس فدراسیونی بنشینند که متعلق به یک ملت است و در خیلی از مسایل روزمره اجتماع نقش دارد. نه اینکه دولت خودش را کنار بکشد و بعد گروهی با باندبازی روی کار بیایند. اتفاقا این حق دولت است که در این موضوع ورود کند چون اگر خرابی به وجود بیاید خودش بیش از همه باید هزینه بدهد.

*کفاشیان فقط یک حرف درست زد!

به نظرم علی کفاشیان طی همه این سالها که در فوتبال مسئولیت داشت فقط یکبار حرف درستی به زبان آورد و آن این بود که گفت فوتبال ایران مانند باتلاقی است که خودش را هم می بلعد. به نظر من اگر هر یک از این ۴ کاندیدا خیلی توانمند باشند می توانند تنها بخشی از این باتلاق را بخشکانند وگرنه تغییری در ماهیت این باتلاق ایجاد نخواهد کرد.

*این ۴ نفر شاخصه های مدیریت را نمی دانند!

از جمله دلایلی که برای این ادعایم دارم این است که برای رسیدن به هر موفقیتی باید یکسری شاخصه را بدانید و یا اینکه داشته باشید و این چهار نفر مادامی که این شاخصه ها را نداشته باشند به موفقیت نمی رسند و من می دانم که هیچ یک از آنها چیزی از این شاخصه ها را نمی دانند.

*حامیان علی کریمی باید جواب بدهند!

آنهایی که از علی کریمی حمایت می کنند باید به یک سئوال مهم در ارتباط با کاندیدای مدنظرشان پاسخ بدهند و آن این است که فکر می کنند واقعا اگر علی کریمی رأی بیاورد وضعیت فوتبال ما خوب می شود؟ ما که می دانیم حمایت از علی کریمی از روی محبت نیست بلکه برای این است که دیگران رأی نیاورند.

*بی تجربگی هر مدیری را زمین می زند!

این را هم باید اضافه کنم که تجربه، تنها مدرسه ای است که هزینه اش بسیار سنگین است و آنهایی که علم و آگاهی لازم نسبت به مسایل مختلف را ندارند هرگز نمی توانند با تکیه برتوانایی های فوتبالی شان تصور کنند که در عرصه مدیریت هم می توانند موفق باشند و زمین می خورند. نباید به سادگی از کنار این موضوع گذشت چون نمی توان به راحتی سرنوشت ورزشی با میلیونها طرفدار را بازیچه قرار داد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جذاب ترین خبرها

ورزشی