به گزارش غیرمنتظره و به نقل از اینترفکس، پسکوف روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگاران تصریح کرد: «اکنون بعید است که کسی وظیفه اعلام زمان (امضای پیمان صلح) را به دوش بگیرد. اما باتوجه‌به اینکه موضوع اصلی مالکیت قره‌باغ به‌هرحال حل‌شده، این موضوع با تصمیم ارمنستان برای به‌رسمیت‌شناختن مالکیت قره‌باغ حل‌وفصل شده است، می‌توان گفت که پیشرفت قابل‌توجهی تضمین شده است.»

به گفته وی، «دوره آتش‌بس پایدار» در قره‌باغ کوهستانی در حال آغاز است و جمهوری آذربایجان این درک را دارد که منافع مشروع و امنیت اهالی ارمنی در منطقه باید تضمین شود.

دمیتری پسکوف افزود: «تا نهایی‌شدن کار بر روی این پیمان بسیاری از مسائل فنی هنوز باقی‌مانده است.»

پیش‌ازاین نشستی بین مقامات جمهوری آذربایجان و نمایندگان ارامنه قره‌باغ در یولاخ برگزار شده بود. دولت الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان گزارش داد که باکو به نمایندگان ارامنه قره‌باغ برنامه‌هایی برای ادغام مجدد آن‌ها ارائه کرده است.

به گزارش اینترفاکس در ۱۹ سپتامبر، جمهوری آذربایجان آغاز «اقدامات ضدتروریستی محلی» در قره‌باغ کوهستانی را اعلام کرد. به گفته گغام استپانیان، کمیسر حقوق بشر در قره‌باغ کوهستانی، در نتیجه اقدامات ارتش جمهوری آذربایجان در منطقه، حداقل ۲۰۰ نفر کشته و ۴۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

با میانجیگری نیروهای حافظ صلح روسیه، جمعیت ارمنی قره‌باغ و آذربایجان بر سر آتش‌بس توافق کردند. ارمنستان در این مذاکرات شرکت نکرد. الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان، شامگاه ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور)، گفت که تمام وظایف «عملیات ضدتروریستی» در قره‌باغ کوهستانی ظرف ۲۴ ساعت تکمیل شده است.

در دوران اتحاد جماهیر شوروی، قره‌باغ متعلق به جمهوری آذربایجان بود. در سپتامبر ۱۹۹۱، مقامات قره‌باغ کوهستانی استقلال خود را اعلام کردند. مقامات جمهوری آذربایجان، قره‌باغ را بخشی از خاک خود می‌دانند. نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان نیز در ماه می‌۲۰۲۳ از آمادگی خود برای به‌رسمیت‌شناختن قره‌باغ به‌عنوان آذربایجانی صحبت کرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت