سپیدخبر به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای شهر رشت – شب گذشته ۲۴ دی ماه و در هفتاد و دومین جلسه صحن شورا لوایح ارسالی از شهرداری بررسی شد.
در این جلسه که علی بهارمست، سرپرست شهرداری رشت نیز حضور داشت با درخواست سپاه قدس گیلان برای کمک مالی ۴۰۰ میلیون تومانی برای ساخت مسکن خانواده شهدای حرم موافقت گردید.
همچنین لایحه تعریض پل آهنی بلوار آستاراخان به بررسی بیشتر در کمیسیون ها موکول گردید.
در بررسی لایحه تعرفه عوارض بهای خدمات ۹۸ نیز مقرر شد، همه کمیسیون های شورای شهر نظر خود را به صحن شورا اعلام نمایند.
علی بهارمست پیرامون لایحه تعریض پل آهنی بلوار آستاراخان توضیحاتی ارائه داد و اظهار داشت: با توجه به درخواست شهروندان ساکن در محله و بازدید میدانی، لایحه دو فوریتی به شورا ارسال گردیده است.
احمد رمضانپور در مخالفت با دو فوریتی این لایحه خواستار بررسی بیشتر در کمیسیون های شورا شد و گفت: ۵۵ محله مشکلات خاص خود را دارند و از عدالت به دور است که با تقاضای چند شهروند، این تعریض صورت گیرد.
همچنین موضوع لایحه تعیین تکلیف زمین ورزشی در محله سلیمانداراب که از سوی مسکن و شهرسازی به شهرداری واگذار شده بود با توضیحات مدیر املاک شهرداری رشت بررسی گردید.
در این بررسی اعلام شد، شهرداری سالها پیش توافق نامه ای با مسکن و شهرسازی منعقد کرده تا یک زمین ورزشی رو باز در محله سلیمانداراب بسازد. زمین به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان پیش پرداخت به شهرداری واگذار می شود ولی نهادهای نظارتی اشکال قانونی به نحوه قرارداد وارد کرده و بهمین دلیل عملیات متوقف می گردد. با طولانی شدن پروسه اداری بررسی بازرسی از یک سو و پولی که شهرداری پرداخت نموده است، بازرسی اعلام کرده یا زمین تحویل شهرداری شود ولی مالکیت آن در اداره مسکن و شهرسازی باقی بماند و پروژه اجرا شود و یا بصورت اجاره به شرط تملیک به شهرداری با اقساط بلند مدت واگذار و پروژه اجرا گردد.
بهارمست در این زمینه بیان داشت: مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان در همان مقطع به اداره مسکن و راه و شهرسازی پرداخت شده و اکنون تصمیم گیرنده نهایی درباره نحوه واگذاری زمین با شورای شهر است.
در نهایت لایحه برای بررسی بیشتر به کمیسیون ها ارجاع شد.
همچنین لایحه تعرفه درآمدی با دوفوریت به شورا رسید و مقرر شد، همه کمیسیون ها این لایحه را بررسی نموده و نظر نهایی خود را به صحن شورا اعلام نمایند.
درخواست ۴۰۰ میلیون تومانی سپاه قدس گیلان برای احداث منازل مسکونی خانواده شهدای مدافع حرم شهر رشت، نامه دیگری بود که اعضای شورا موافقت کردند. قرار است این پرداخت از ردیف اعتباری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری رشت پرداخت گردد و این مبلغ پس از تعریف مشارکت بصورت فاز به فاز انجام می شود.
علیپور در این زمینه گفت: بنده مخالف این کمک نیستم اما وظیفه بنیاد شهید، استانداری چیست؟ اکنون منازل کارگران شهرداری در وضعیت مناسبی نیست. آن هم در شرایط نامناسب مالی شهرداری ، بنده خودم هنوز مستاجرم. لازم است در بودجه شورا بررسی گردد. اگر قرار باشد چنین اقداماتی انجام شود دیگر اجری برای دفاع از حضرت زینب باقی نمی ماند.
علوی در این زمینه توضیح داد: این توافق برای ساخت منزل خانواده های مدافع حرفی است که فاقد منزل مسکونی هستند و از قبل توسط سپاه شناسایی شده اند و رقم ۴۰۰ میلیون تومان هم برای مشارکت در ساخت است.
فرهام زاهد نیز بیان داشت: لازم است ابتدا شناسایی صورت گیرد و سپس مشارکت شهرداری لحاظ گردد. با این مبلغ عملا نمی توان خانه ساخت، میزان مشارکت بقیه نهادهای متولی هم باید مشخص گردد.
ذاکری نیز افزود: به سپاه اعتماد کرده ایم که حتما شناسایی صورت گرفته است. برای کمک به این خانواده ها ما نیز وظیفه داریم و خانواده های ایشان حتما در مضیقه هستند و این کمک جای دوری نمی رود.
در ادامه جلسه، پاسخ سازمان بازرسی برای لایحه کمک مالی به تیم های سپیدرود و داماش قرائت شد. این پاسخ که با توضیحات رئیس شورا همراه بود، اعلام می دارد، کمک مالی به تیم‌های ورزشی باید محرز شود که هیچ یک از اعضای شورا نفع شخصی ندارند. در این نامه تأکید شده است که باید محرز گردد که اسماعیل حاجی پور به عنوان عضو شورای شهر در تعیین و تکلیف وضعیت مالکیت تیم داماش و یا علی بهارمست، سرپرست شهرداری رشت از امکانات شهرداری در راستای سرپرستی تیم ورزشی سپیدرود من غیر حق استفاده نکرده‌اند.
در ادامه اسماعیل حاجی‌پور، عضو شورای شهر رشت با بیان اینکه تیم داماش رها شده بود و به همین علت به دسته دو سقوط کرد، اظهار داشت: شخصا آستین خود را به همراهی برخی دوستان بالا زدیم و تیم را خریداری کردم.
حاجی پور با اشاره به اینکه بعد از ۴ ماه از خریداری تیم داماش، فقط شورای چهارم بود که به این تیم کمک کرد و هیچ ارگانی به داماش کمک نکرده است، ابراز کرد: اکنون نه مالک تیم داماش هستم و نه عضو هیات مدیره و تنها به عنوان یک هوادار به این تیم کمک می کنم.
عضو شورا با اشاره به هزینه های سنگین تیم داری بیان کرد: هر بازی داخلی ۱۵میلیون تومان و هر بازی خارج استان با هزینه پرواز حداقل ۴۰ میلیون تومان هزینه دارد. البته بسته به موقعیت قرار گیری تیم در دسته و لیگ باز قیمت ها متفاوت است.
حاجی پور تاکید کرد: با اینکه از تمام مسئولیت های اجتماعی و مدنی باشگاه خارج شده ام اما باز هزینه های این تیم را می پردازم.
وی ادامه داد: هنر ما این بود که اوقات فراغت ۵ هزار نفر از جوانان را به خوبی پر کنیم. تیم داماش و سپیدرود افتخار رشت است. تیم داماش با توجه به اینکه دسته دو است اما جز ۴ تیم برتر در جام حذفی ایران است و انتظار دارم که همه کمک کنند تا مشکلات باشگاه داماش حل شود.
بهارمست، سرپرست تیم سپیدرود در مورد نامه بازرسی اظهار داشت: موفقیت این تیم ها باعث شادی دسته جمعی می‌شود.
وی با بیان اینکه هزینه‌های تیم‌ها زیاد است تأکید کرد: باید شورای شهر و شهرداری رشت به این دو تیم کمک کنند و انتظار داریم که بیشتر در مورد این مسئله پیگیری شود زیرا پیروزی این دو تیم به شادی جوانان این شهر گره خورده است.
در پایان توضیحات با لایحه کمک به دو تیم سپیدرود رشت و داماش گیلان موافقت شد.
طبق این لایحه برای سپیدرود نهصد میلیون تومان و برای تیم داماش پانصد میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
در پایان جلسه، رئیس شورای شهر از از راه اندازی شرکت سهامی برای رسیدگی به رودخانه های رشت و تالاب عینک خبر داد و اظهار داشت: در زمان دکتر نصرتی شرکتی مصوب شده بود تا به موضوع رودخانه ها و تالاب عینک بپردازد و این شرکت بتواند بطور رسمی اقدام کند و در همین زمینه برای یک نفر بعنوان مدیر پروژه نیز ابلاغ خورده بود که با رفتن شهردار متوقف ماند.
علوی افزود: در ترکیب اساسنامه این شرکت هم قید شده که سهام دار غیر شهرداری نباشد و نمی خواهیم سهام دار غیر شهرداری باشد.
وی خواستار رسمیت بخشید این شرکت با موفقت اعضای شورا شد و تاکید کرد: با مصوبه شورا مجمع عمومی این شرکت می تواند آغاز به کار کرده و برنامه عملیاتی خود را آغاز نماید.

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت