به گزارش غیرمنتظره و به نقل از شفقنا، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه اینکه آمار دقیقی از دانشجویان بازداشتی نداریم، گفت: نباید دانشجویان را به اغتشاشگری و هنجارشکنی متهم کنیم؛ چراکه دانشجویان با حضور و عکس العملشان نشان دادند که طرفدار و حامی نظام هستند.

مهدی اسماعیلی در خصوص وضعیت دانشجویان بازداشتی، اظهار کرد: تحصیلکردگان، اندیشمندان و نخبگان هر جامعه سرمایه‌های با ارزش ملیِ آن جامعه به حساب می‌آیند که اگر قدردان وجود چنین افراد شاخص و ارزشمندی نباشیم، طبیعتا کشور خسارت‌های زیادی خواهد دید.

وی ادامه داد: یکی از خبرهای ناگواری که بعضا می‌شنویم، در خصوص مهاجرت نخبگان است؛ البته این آماری که دربرخی از رسانه‌ها ارائه می‌شود درست نیست اما خروج نخبگان به تعداد کم هم می‌تواند برای کشور ناخوشایند باشد؛ هر چند مهاجرت در همه جوامع از جمله کشورهای اروپایی هم وجود دارد اما باید عوامل مهاجرت این نخبگان و اندیشمندان را پیدا کنیم زیرا نباید با سوء مدیریت و کم توجهی باعث شویم که نخبگان از کشور خارج شوند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان داشت: دولت سیزدهم و مجلس یازدهم مصمم هستند که از خروج آن‌ها جلوگیری و زمینه‌های لازم را برای ماندگاری انها ایجاد کند و تاکید مقام رهبری هم همین بوده است که از ظرفیت آن‌ها استفاده شود. آن چیزی که برای ما مهم بوده، استفاده از نقطه نظرات و دانش نخبگان است تا کشور با حفظ استقلال بتواند در عرصه بین المللی گوی سبقت را بگیرد. ایران از نظر علمی یکی از کشورهای موفق در جهان است که محصول اندیشه چنین نخبگانی می‌باشد؛ بنابراین باید حمایت‌های لازم را از چنین نخبگانی به عمل بیاوریم تا انگیزه این را نداشته باشند که از کشور خارج شوند. البته طبق آمارها اخیرا شاهد برگشت برخی از نخبگان هم هستیم اما بیش از این انتظار داریم که از نخبگان حمایت‌های عملی صورت بگیرد.

اسماعیلی در خصوص وضعیت دانشجویان طی اعتراضات اخیر، گفت: «آن‌هایی که اغتشاشگر هستند و هنجارشکنی کردند، تعدادشان در سطح کشور قابل توجه نیست. بنابراین عده قلیلی هستند که ممکن است خواسته‌هایی داشته باشند و منطق کار این است که درخواست‌هایشان شنیده شود و حاکمیت هم باید زمینه لازم را برای شنیدن نقطه نظرات انها فراهم کند.»

وی خاطرنشان کرد: اما ساحت دانشجویان از این مسایل مبرا است و نباید دانشجویان را به اغتشاشگری و هنجارشکنی متهم کنیم؛ چراکه دانشجویان با حضور و عکس العملشان نشان دادند که طرفدار و حامی نظام هستند و عده قلیلی از دانشجویان هم که یا غفلت کردند و یا به قول مقام رهبری جاهل قضیه بودند، در اولین فرصت با ورود مسوولین و کمیسیون اموزش، جمعیت عظیم آن‌ها آزاد شدند و مشکل خاصی در این حوزه نداریم. آمار دقیقی هم از مابقی دانشجویان بازداشتی نداریم اما بر اساس آنچه مسوولین اعلام کردند، تعداد کمی هنوز بازداشت هستند و اکثرا آزاد شدند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت